TSWA WRITING CONTEST AWARDS

2015

DIVISION I

Best Daily Section 

  1. The Tennessean
  2. Knoxville News-Sentinel 
  3. Chattanooga Times Free-Press

Best Special Section

  1. Chattanooga Times Free-Press
  2. Knoxville News-Sentinel
  3. The Daily Times, Maryville

Gary Lundy Writer of the Year

  1. John Adams, Knoxville News-Sentinel
  2. Mark Wiedmer, Chattanooga Times Free Press
  3. Mike Strange, Knoxville News-Sentinel

Columnist of the Year

  1. John Adams, Knoxville News-Sentinel
  2. Dave Ammenheuser, The Tennessean
  3. Mark Wiedmer, Chattanooga Times Free-Press

Feature Writer of the Year

  1. Mark Wiedmer, Chattanooga Times Free-Press
  2. Dustin Dopirak, Knoxville News-Sentinel
  3. Dave Ammenheuser, The Tennessean

Best Event Writer

  1. Stephen Hargis, Chattanooga Times Free-Press
  2. Mark Wiedmer, Chattanooga Times Free-Press
  3. Mike Strange, Knoxville News-Sentinel

Prep Writer of the Year

  1. Stephen Hargis, Chattanooga Times Free-Press
  2. Chris Thomas, Knoxville News-Sentinel

Best Investigative/Series Writer of the Year

  1. Jimmy Hyams, WNML Radio
  2. Stephen Hargis, Chattanooga Times Free-Press

 
DIVISION II

Best Daily Section

  1. The Daily News Journal
  2. Cookeville Herald-Citizen
  3. The (Union City) Messenger

Best Special Section

  1. The (Union City) Messenger, Mike Hutchens
  2. Gallatin News-Examiner, Craig Harris
  3. Cookeville Herald-Citizen, Thomas Corhern

Gary Lundy Writer of the Year

  1. Tom Kreager , Daily News Journal
  2. Thomas Corhern, Cookeville Citizen-Herald
  3. Mike Hutchens, The (Union City) Messenger

Best Columnist

  1. Jimmy Hyams, WNML Radio
  2. Thomas Corhern, Cookeville Herald-Citizen
  3. Tom Kreager, Daily News Journal

Best Feature Writer

  1. Kevin Weaks, The (Union City) Messenger
  2. Tom Kreager, Daily News Journal
  3. Mike Hutchens, The (Union City) Messenger

Best Event Writer

  1. Mike Hutchens, The (Union City) Messenger
  2. Tom Kreager, Daily News Journal
  3. Kevin Weaks, The (Union City) Messenger

Best News Writer

  1. Tom Kreager, Daily News Journal
  2. Mike Hutchens, The (Union City) Messenger

Best Prep Writer

  1. Tom Kreager, Daily News Journal
  2. Mike Hutchens, The (Union City) Messenger
  3. Thomas Corhern, Cookeville Herald- Citizen

DIVISION III
Best Special Section

  1. The Weakley County Press, preseason football section, Mike Hutchens
  2. The Newport Plain Talk, Pigskin Edition, Seth Butler
  3. Gallatin News, Sumner County high school football preview guide, Adam Brown

Gary Lundy Writer of the Year

  1. Jimmy Hyams, WNML Radio
  2. Seth Butler, The Newport Plain Talk
  3. Adam Brown, The Gallatin News

Best Feature Writer

  1. Seth Butler, The Newport Plain Talk
  2. Kenneth Coker, Dresden Enterprise
  3. Craig Harris, Gallatin News Examiner

Best Event/News Writer

  1. Craig Harris, Gallatin News Examiner
  2. Mike Hutchens, Weakley County Press
  3. Kenneth Coker, Dresden Enterprise

 
DIVISION IV (College sports information)

Best Feature Writer:

  1. Mark McGee, Lipscomb University
  2. Colby Wilson, LetsGoPeay.com. 
  3. Bill Traughber, VUCommodores.com

Best Event Writer

  1. Bill Sorrell, Bethel University
  2. Colby Wilson, LetsGoPeay.com
  3. Michael Wottreng, Carson-Newman